Tzv. indický ženšen, známý i jako ashwagandha, je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších rostlinných prostředků používaných v tradičních systémech jižní Asie péče o tělo. Je domovem v Indii, ale i v Severní Africe a na Středním Východě, počátky jejího použití sahají až do 10. století před naším letopočtem. Witánie roste jako 1 m vysoký polokeř se žluto-zelenými květy, jejím plodem je bobule žlutooranžové barvy. Hlavní obsahové látky se nalézají v kořenech, jedná se např. o tropanové alkaloidy tropin, anatropin, sommniferin a whitanin. Hojné jsou i fytosteroidní látky withanolidy, které jsou analogické účinným látkám z ženšenu.
Pupenová tinktura z withanie působí blahodárně na srdce a cévní systém, podporuje fyzické a duševní síly při slabosti, vyčerpání, únavě a ztrátě soustředění. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, posiluje při pocitech úzkosti a napětí. Přispívá k optimální relaxaci, pomáhá udržovat duševní rovnováhu a dobrou celkovou kondici organismu.
Užívání tinktury
Denní dávka = počet kapek odpovídající hmotnosti člověka rozdělíme na dvě nebo tři denní dávky (např. při celkové hmotnosti 60 kg dávku rozdělíme na 2 x 30 kapek nebo 3 x 20 kapek)
Obsah 50 ml